Batman: Arkham Origins - PC Recenze

Batman: Arkham Origins - PC Recenze

9.3.2014 Pozdě, ale přeci...

Jeden z nejoblíbenějších hrdinů DC Comics se na naše obrazovky dostal již potřetí v rámci arkhamské série. Obstál netopýr i potřetí? To se opožděně dozvíte.

Poslat na e-mail | Tisknout |  Sekce: Archiv / Novinky

6 3 4

Arkham Origins je dobrou hrou, byť jí chybí originalita. Navíc obsahuje jednoduchý, ale poměrně zábavný multiplayer.

Klady
  • -stejné jako předchozí díl
  • -multiplayer
  • -audio složka
  • -soubojový systém
Zápory
  • -stejné jako předchozí díl
  • -občas otravný Batmanův dabing
  • -mnoho bugů po vydání
  • -postranní úkoly nejsou tak zábavné
Lepší pozdě, než nikdy
Medvěd se probudil ze zimního spánku a dlouho přemýšlel, zda má smysl recenzovat hru, která vyšla již minulý rok. Nakonec jsem dospěl k názoru, že ano. Další recenze budou nyní naštěstí včasnější a čerstvější. Můžete se brzy těšit na jeden „Indie“ titul a další dva AAA, které nedávno vyšly.

Komiks na monitoru
Říkám to pořád. Hry podle komiksu to mají těžké. Obvykle nestojí za moc. Pár měsíců nazpět vyšel dvojsečný Deadpool a nyní již třetí Batman v rámci Arkhamu. Studio Rocksteady, které se podílelo na prvních dvou dílech, tedy Arkham Asylum a Arkham City, nasadili laťku velmi vysoko. Zejména druhý díl byla snad jedna z nejlepších komiksových her všech dob a zaslouženě. Sám jsem hru hrál třikrát a stále mne bavila. Arkham Origins ale dostalo pod taktovku studio Warner Bros Montreal.

Pojďme si nejdříve říci něco k příběhu. Ten předbíhá prvnímu a druhému dílu. Na Batmana je vyhlášen hon. Zloduch „Černá maska“ si najme několik známých jmen, aby se našeho hrdiny, jednou pro vždy, zbavil. Nic ale není tak, jak se zdá a příběh má pár překvapení. Avšak kolosálních odhalení se nedočkáte. Pointa je prozrazena velmi brzy a nic vás dále nepřekvapí. Jestli tedy vůbec něco. Z hlavních zloduchů by bylo správné zmínit Černou masku, Jokera a Banea. Jsou tu však i další, ne zas až tak známí, pokud neholdujete komiksu.

Náš kladný hrdina je, jako mladý Batman, nerozvážný, horlivý a v mnoha ohledech, řekl bych i hloupý, ačkoliv nám jako idiotům musí pořád říkat, co proč dělá. Navíc jeho macho gesta působí směšně, až otravně. Částečně se na tom podílí i nový hlas pro Batmanův dabing. Zpočátku je to nezvyklé a iritující. Naštěstí jak hra postupuje dál, dialogy a audio linky jsou i snad lepší. Nový dabing má i Joker. Ten je ale perfektní a není mu co vytknout a velkou částí se podílí na atmosféře.To už tu jednou bylo...
Největším kladem a zároveň slabinou je celý koncept hry. Sandboxové prostředí, úkoly, rozlušťování hádanek, ničení konkrétních předmětů po městě. Tohle vše tu bylo v minulém díle. Bez mnohé nadsázky se dá říct, že Rocksteady předali jejich dílo WB, které se podílelo prakticky jen na příběhu a bylo to. Navíc zde se tento obsah zdá být méně zábavný a občas i nucený. Velmi zamrzí opětovná absence obyvatelů Gothamu. Ano, byl vyhlášen mimořádný stav, díky zvýšené kriminalitě a ve městě je mnoho lumpů, ale jsou tam Vánoce sakra. Kde jsou nějací mamlasové na ulici. V Arkham City tohle bylo pochopitelné, zde nikoliv. I tak se ale celá hra hraje prakticky stejně dobře, byť ne originálně.

Protože hra je na chlup shodná s předchozími díly, i bojový systém je stejný a funguje obvykle perfektně. Batman má ale více schopností a gatgetů, než v předchozích hrách. To na druhou stranu nedává moc smysl, pokud se Origins událo před událostmi AA a AC. Tato výtka je ale pro většinu z vás pravděpodobně zanedbatelná. Při cestování městem jsem měl pocit, že záchytných bodů pro váš hák je méně a jsou hůře dostupné. Hledání myší pro jejich nalezení je poněkud otravné a hůře řešené než v minulosti. Na hráči je také často volba, zda dá přednost akčnímu řešení problémů nebo se může rozhodnou pro plíživé a tiché. Navíc můžete jít v Batmanových šlépějích a vyřazovat nepřátele aniž byste je připravili o život, či je dána volba jim zatnout tipec rychle a finálně.

Toto jistě ocení milovníci „steath“ akcí typu Metal Gear Solid. Postupně se můžete zbavovat protivníků mnohými způsoby a z různých nečekaných (pro protivníky) míst. Spouštět se z výšek, či čekat ve větracích šachtách, zavěšený za okraj střechy, jen abyste udeřili ve správný moment. Je to na vás. V některých lokacích se tomuto stylu hraní nevyhnete. To může i někoho frustrovat, ale stejné to bylo i u předchůdců. Hratelnost je samozřejmě silnou stránkou hry.

Detektiv
Kladně hodnotím řešení zločinů. Hra vás stále drží za ručičku, ale vše působí velmi zajímavě a více propracovaně. Je hezké hledat jednotlivé stopy, na které narážíte v odhalených útržcích toho, jak se zločin pravděpodobně udál a podle toho postupujete dál. V celkovém měřítku maličkost, ale i tahle potěší.

Víte, při hraní Arkham Origins hned po jeho vydání mne zklamalo spoustu věcí. Jednou z věcí byly bugy. Například jste se nemohli dostat pryč z lokace a muselo následovat nahrání uložené pozice. Někdy pozlobilo ovládání a kamera, ale to jsou drobotiny. Nově je u Batmana i multiplayer. Často při načítání hry prostě přestalo fungovat spojení a byli jste vykopnuti. Doufal jsem, že se tyto neduhy po čase opraví a navíc jsem si pro srovnání, abych AO nekřivdil, zahrál a dohrál znovu předchozí dva tituly. A samozřejmě kvalitativně jsou oba mnohem výše... Proto i tak pozdní recenze, za což bych se měl profesionálně stydět. Něco po čase opraveno bylo, něco bohužel ne (např. ony pády v multiplayeru.). Multiplayer není rozhodně něco, kvůli čemu bych doporučil hru koupit. Není to Battlefield nebo Street Fighter IV. Hra více hráčů představuje ale i tak poměrně slušnou zábavu. Nabízí dva herní režimy. V první proti sobě bojují Jokerovy a Baneovy gangy. Mezi ty se vměšuje Batman s Robinem, aby je poškádlili. Tento koncept, když se dva perou, třetí se směje, je celkem dobře vyveden. Sympatické je to, že si i jako superhrdina, který disponuje klasickým netopýřím arzenálem, musíte dávat majzla. Protivníci používají obvykle střelné zbraně, které vašemu řádění udělá rychle přítrž, pokud nejste obezřetní. Druhý režim je Hunter, který byl dodatečně přidán. Jedná se o stejný koncept s výjimkou respawnů, které nejsou. Tento mod však prakticky nikdo nehraje. Minimálně ne, když jsem ho zkoušel.Celková hrací doba singleplayeru, pokud se ubíráte po hlavní příběhové lince, činí na střední obtížnost okolo 15-20 hodin. To není zlé. Hra obsahuje obtížností mnohem více, takže si vybere každý. Navíc je v kampaní mnoho mini-úkolů, byť působí maličko nuceně a stereotypně. Pokud vás chytne multiplayer, hra vydrží na opravdu dlouho.

Zahraje si každý
Spokojení budou majitelé slabších počítačových sestav. Titul se hýbe svižně i na podprůměrných, několik generací starých mašinách. Hra byla vytvářena pro více platforem a vypadá téměř stejně jako předchůdci. Ostudu sice neudělá a po pravdě, samotný Batman vypadá opravdu k světu, ale je rok 2014 (hra vyšla ke konci roku 2013). Bylo by fajn vidět ten „next-gen“, nebo něco, co by se k němu blížilo. Díky novým konzolím se asi možná nedočkáme, ale to je tak trochu mimo mísu. Hra využívá technologii nVidie, PhysX. Výsledek však není kdovíjak odlišný a jedná se o maličkosti. Pokud máte kartu od AMD, o nic prakticky nepřicházíte. Pokud by rozdíly byly znatelné jako u Borderlands 2, bylo by to něco jiného. Pro rozumné hraní ve Full HD doporučuji kartu úrovně HD7770 nebo lepší. Po snížení detailů si jistě ale zahrajete téměř na všech aktuálních modelech. I na těch nejslabších.

Audio stránka byla již zmíněna v souvislosti s dabingem hlavních postav. Má své silné i slabé chvilky. Zvukové efekty jsou ale v pořádku a hudební kulisa je špičková a velmi dobře se poslouchá.

K ovládání poslouží stejně dobře ovladač nebo klávesnice s myší. Myš má navrch pouze v multiplayeru, kde přesněji ovládáte střelné zbraně.

Batman Arkham Origins není špatnou hrou. Není ale ani špičkovým titulem díky nulové originalitě, jednoduchému příběhu, či maličko otravnému počátečnímu dabingu Batmana. I tak ho ale doporučuji majitelům původních titulů. Snad se nová hra s temným rytířem podaří více. Právě na ní pracuje původní studio Rocksteady...

Pavel Kovalančík

Minimální konfigurace
Doporučená konfigurace
Testovací konfigurace
Info

Související články

Články tohoto autora

DiskuseTitulek   Jméno Datum

Zobrazit vše   Zobrazit vybrané   Vložit příspěvekReklama
Přidat stránku jako domovskouPřidat do oblíbených
Reklama
| optimalizace PageRank.cz | Recenze-her.cz - češtiny, návody, videa | Czin.eu